Yulaflı Pancake

Çocuklarda 1 yaş ve sonrası için oldukça uygun bu tarife ufaklıklar bir hayli bayılacaklar.

Malzemeler

2 adet muz

1 su bardağı yulaf

2 tatlı kaşığı bal

1 adet yumurta

1/2 su bardağı süt

2 tatlı kaşığı kabartma tozu

sızma zeytinyağı ya da tereyağı

yulafli-pancake-5251190

Hazırlanışı

Olgun haldeki muzlar ezilmelidir. Daha sonra içerisine yulaf, süt, bal, yumurta ve kabartma tozu eklenip karıştırılır. Bir kaşık ya da küçük bir kepçe yardımı ile alınan karışım, hafif yağlanmış tavada ters yüz ederek orta ateşte pişirilmelidir. Arzuya göre de içerisine tarçın ilave edilmektedir. Üzerine bal dökülerek servis edilebilir.

yulaflı-pancake-700x357

Önemli !

Yulaf protein ve karbonhidtar içermektedir. Lif, omega 3, omega 6, yağ asitleri, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez, çinko ve selenyum açısından da zengindir. Özellikle kolon ve meme kanseri üzerinde kansere karşı koruyucu etkisi de yer almaktadır. Kan şekerinin düzenlenmesine de yardımcı olabilir. Tokluk hissi yaratarak obezitenin de önlenmesine katkı sağlayabilir. Bu tarifte süt, yumurta ve bal küçük çocuklarda dikkat edilmesi gereken gıdalar çünkü alerjiye neden olabilir. Eğer çocuğunuzda bunlara karşı alerji yok ise afiyet ile yiyebileceği ve onu uzun süreli olarak tok tutacak, besleyici bir tariftir. Kızartma işlemi tercih etmediğimiz bir yöntemdir. Özellikle bol sıvı yağda kızartma yapılmamalıdır. Orta ateşte, yiyeceği yakmadan, yanmaya dayanıklı olan sızma zeytinyağı kullanılarak da yapılan pişirme işleminin tercih edilmesi ve hatta mümkün ise fırında pişirilmesini önermekteyiz.

sasasas

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

yulaflı pancake, yulaflı pancake nedir, yulaflı pancake nasıl yapılır, yulaflı pancake tarifi, yulaflı pancake yapılışı, yulaflı pancake malzemeler, yulaflı pancake içerisine ne var, kolay yulaflı pancake yapımı, 4 kişilik yulaflı pancake