Yayla Çorbası Tarifi

Malzemeler

1 fincan pirinç

1 çorba kaşığı tereyağı

2 çorba kaşığı zeytinyağı

1 adet yumurta

1 su bardağı yoğurt

1 yemek kaşığı un

1 tatlı kaşığı kuru nane

1 tatlı kaşığı tuz

5 bardak su

Yayla çorbasını normal su veya et suyu ile yapabilirsiniz. Normal su ile yapılan yayla çorbası içerisine su ölçüsünün yarı miktarı kadar süt ilave edilerek yapılabilir. Bir fincan ölçüsündeki pirinç miktarı, iki çorba kaşığı tepeden doldurulmuş pirinç ölçüsüne denk gelmektedir. Bir su bardağı dolusu yoğurt miktarı ise, 5 yemek kaşığı dolusu yoğurt miktarına eşittir. Tereyağı kullanırsanız çorbanızın lezzeti artacaktır. Diğer yağların her çeşidi çorba yapımında kullanılabilir. Tercihi sizlere bırakıyoruz.

pirinç

Ön hazırlık olarak pirinci yıkayıp, süzüyoruz. Bir kase içerisine yumurta kırıyoruz, üzerine 1 yemek kaşığı un ilave edip, çırpma teli ile bir güzel çırpıyoruz. Üzerine 1 su bardağı yoğurt ilave edip bir daha çırpıyoruz. Tencereye 5 su bardağı su döktükten sonra normal bir ısıda kaynatıyoruz. Kaynayan su içerisine pirinç ilave edilip karıştırıyoruz. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı aralık bırakarak kapatıyoruz. Ocağın ısısını en düşük ısı konumuna alıyoruz.

yayla-corbası-tarifi

Tenceredeki pirinç 15 dakika süre haşlıyoruz. Süre bitiminde tencereden bir miktar su alıyoruz, terbiyeye ilave edip karıştırıyoruz. Terbiye tencereye ilave edilecek ve 5 dakika süre ile tekrar kaynatıyoruz. Süre bitiminde çorbanın tuzu karar hale getiriyoruz. Tava içerisinde tereyağı eritilip üzerine kuru nane ilave edilip, hafif kavrulacak ve çorbanın üzerde gezdirilecek. Sonrasında malum afiyetle birlikte yiyoruz.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

çorba, çorba tarifi, yayla çorbası, yayla çorbası nasıl yapılır, yayla çorbası tarifi, yemek tarifi, akşam yemeği, çorba tarifleri, başlangıç yemeği