Kıymalı Karnıyarık Böreği

Toplum olarak sürekli börek yapmayı ve börek yemeyi çok severiz. Bayram günlerinde, kutlamalarda, ikramlıklar da sürekli böreklere yer veririz. Kimi zaman hazır yufka ile kimi zaman elde açma ile çeşit çeşit börekleri sunmayı seven bayanlar, özellikle böreklerinin şekilleri konusundan oldukça dikkatli davranmışlardır. Lezzetlerine dikkat ettikleri kadar görüntüsüne de dikkat eden bayanlar bu nedenle börek yaparken farklı şekillerin olduğu börekleri denemeyi tercih etmişlerdir. İşte bayanların işini kolaylaştıracak hem de şekli ile farklılık yaratacak kıymalı karnıyarık böreği tarifi.

Malzemeler:

– 5 adet yufka

– 300 gr kıyma

– 2 adet soğan

– 1 adet yumurta sarısı

– 3 yemek kaşığı süt

– 1 tatlı kaşığı sıvı yağ

– Tuz, kekik, karabiber, pul biber

– Süslemek için domates ve yeşil biber

– Üzeri için yumurta sarısı çörek otu veya susam

Hazırlanışı:

İlk olarak verilen miktardaki kıyma ve soğan bir tavaya alınarak kavrulur ve baharatlar eklenir. Hazırlanan harç piştikten sonra soğuması için bir köşeye alınır. Daha sonra bir kap içerisinde yumurta sarısı, süt ve sıvı yağ çırpılarak hazırlanır. Yufkalar üçgen seklinde kesilir. İki yufka üst üste arasına yumurtalı sostan sürülerek konulur. Soğumuş olan harçtan geniş olan kenara konularak sigara böreği gibi sarılır. Ancak sararken sıkı sarmamaya ve geniş sarmaya dikkat edin. Daha sonra yağlanan tepsiye börekler sırayla dizilir. Böreklerin orta kısmı bıçak ile kesilerek ince doğranan domates ve biber kesilen yere yerleştirilir. Üzerine yumurta sarısı sürülüp çörekotu serpilerek 180 derecede pişmeye bırakılır. Afiyet olsun.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

yemek tarifleri, börek tarifleri, değişik börek tarifleri, farklı börek tarifleri, karnıyarık böreği, kıymalı karnıyarık böreği, karnıyarık böreği nasıl yapılır, hamur işleri, hamur işi tarifleri, karnıyarık, karnıyarık şeklinde börek, ilginç börek tarifleri, hazır yufka ile yapılan börekler