Kişnişli Turşu Tarifi

Özellikle kış aylarında yemeklerin yanında olmazsa olmazlarımızdandır turşu. Kışa girmeden önce eylül ekim ayı gibi yaz sebzeleri ile kurtuğumuz ve tamamen doğal, sağlıklı olan turşular aynı zamanda kış hastalıklarına karşı korunmamızı da sağlıyor. Karışık ya da tek sebzeler ile hazırladığımız turşulara bazen erik üzüm gibi meyveleri de atarak hem ilginç hemde lezzetli olmasını sağlarız. Fakat turşular arasında belkide en çok tüketileni ve herkes tarafından sevileni salatalık turşusu. Farklı bir tarif ve farklı bir aroması olan kişnişli salatalık turşusunu sizlerle paylaşacağız.

Kişnişli Salatalık Turşusu için Malzemeler:

– 1 kilo turşuluk salatalık. Kornişon salatalıkta tercih edebilirsiniz.

– Yarım demet maydanoz ya da dereotu

– 1 baş sarmısak

– 10 yemek kaşığı kişniş tohumu

– 1 su bardağı sirke

– 1 yemek kaşığı toz şeker

– 1 litre su için 6 yemek kaşığı kaya tuzu

Turşunun Hazırlanışı:

Salatalıkları isteğe göre enine ya da boyuna dilimleyin, bütün kullanacaksanız bıçak yardımıyla sadece birkaç delik açmanız yeterli. Sarımsakları soyun, dereotu ya da maydanozu yıkayın. Salatalalıkları kavanoza sarımsaklarla ve kişniş tohumlarıyla karıştırarak yerleştirin. Salamurayı hazırlamak için 1 litre kaynayıp soğumuş suya , sirke, tuz ve şekeri ekleyerek tuz ve şeker tamamen eriyinceye kadar karıştırın. Tuz iyice eridikten sonra salamura suyunu kavanozlara boşaltın. En üste dereotunu ya da maydanozu yerleştirerek kapağı sıkıca kapatın. Kapağı sıkıca örtmek önemli eğer hava alırsa turşunuz tam olmayacak ya da araya gidecektir. Güneş görmeyen bir yerde 2-3 hafta beklettikten sonra tadına bakın, eğer istediğiniz lezzete ulaşmışsa servis yapabilirsiniz eğer hala ham ise ağzını kapatın ve tam oluşmasını sağlayın. Afiyet olsun.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

turşu, turşu nasıl yapılır, turşu kurmak, turşu tarifleri, değişik turşu tarifi, kişnişli salatalık turşusu, salatalık turşusu, kornişon turşu, turşu yapmak, salatalık turşusu için malzemeler