Kiremitte Alabalık Tarifi

Özellikle omaga 3 açısından zengin olan balıkları kışın bol bol tüketmemiz gerektiğini herkes bilir. Daha çok kış aylarında mutfağımıza giren balıklar hem çeşitleri hem etlerinin lezzetleri ile midemizi keyiflendiriyor. Bugün ne yemek yapacam? diyen bayanlara alternatif olarak hem sağlıklı hem göz doyuran balık tarifleri arasından kiremitte balık yapımını malzemeleri ile sunacağız. İstediğiniz balık türü ile yapacağınız kiremitte balık için size önerimiz alabalıktan yana olacaktır. Not: balık alırken taze olmasına dolayısıyla gözlerinin canlı ve pullarının parlak olmasına dikkat edin.

Malzemeler:

– Dilediğiniz kadar alabalık

– 1 yemek kaşığı tereyağ

– 1 yemek kaşığı sıvı yağ

– 1 adet domates

– 1 adet kuru soğan

– Bir miktar kaya tuzu

Hazırlanışı:

Balıklarımızın öncelikle pullarını temizliyoruz sonra içini temizleyip bol su ile yıkıyoruz. Sonra sularını biraz çekince kaya tuzuyla tuzlayıp çekmesini bekliyoruz. Sonra kiremitin içine alıp aralarını açarak biraz tereyağ koyuyoruz. Domates ve soğanı ikiye bölüp yanlarına koyuyoruz. Dilerseniz domates ve soğanı küçük küçük doğrayarak yanlarına doldurabilirsiniz. Yarım yemek kaşığı sıvı yağı üzerinde gezdirip 180 derece fırında yaklaşık 20 25 dakika pişirelim. Limon ve soğan salatasıyla servis edelim. Afiyet olsun.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

yemek tarifleri, balık tarifleri, alabalık tarifi, kiremitte balık, kiremitte alabalık nasıl yapılır, kiremitte alabalık tarifi, kiremitte alabalık için gerekli malzemeler