Karnıyarık Tarifi

indirHepimizin elinin yöresel yemeklere yatkınlığı vardır. Özellikle de ailesi ve kendisinin damak zevkleri hep bu yönde ise.  Ama bu konuda pek de marifetli olmayan gençleri duyar gibiyim, bu son derece normal yaşadığımız şartlar teknoloji gelişimi derken şimdiki gençler buna pek de vakit bulamayabiliyor ve öğrenme fırsatları da olmuyor. Bunun için bu gün size tam da kültürümüze ve de damak zevkimize uygun olan bir yemek tarifi sunacağım, karnıyarık tarifi:

Malzemeler:

6 küçük boy patlıcan

2 adet orta boy soğan

1 adet domates

8 adet yeşilbiber

4 diş sarımsak

1 yemek kaşığı salça

Sıvı yağ, tuz, karabiber, kırmızıbiber

Hazırlanışı:

Patlıcanları çizgili soyup, yarım saat yağ çekmemesi için tuzlu suda bekletin. İyice yıkadıktan sonra suyunu havlu ile çektirin. Az yağda kızartın. 6 adet biberi de yağda kızartın. Daha sonra aynı tavada doğranmış soğanları kavurun. Kıymayı ekleyerek bir müddet daha kavurun ve biberleri küp küp doğranmış olan 1 adet domatesi, tuzu, baharatları ekleyerek karıştırın. Üzerine 1 çay bardağı su ekleyerek 5 dakika kaynatın.  Tepsiye patlıcanların ortalarını keserek yerleştirin. Bu kesiklerden patlıcanın içine bastırarak iç malzemesine yar açın ve malzeme ile patlıcanları doldurun. Doldurduğunuz patlıcanların üzerine kalan 1 adet domatesi eşit büyüklükte olacak şekilde paylaştırın.

Ayrı bir yer de 1 kaşık salçayı, 1 kâse sıcak suyun içinde ezerek patlıcanların arasına dökün. Kıymalar çıkmasın diye üzerine su dökmeyin. Daha sonra 170 derecelik fırında 20-25 dakika pişirin.

Afiyet olsun.