Hamsi Buğulama Tarifi

Omega 3 açısından zengin olan balık hem sağlık açısından hem lezzeti açısından bizler için önemli yemek çeşitlerinden biridir. Özellikle çocukların gelişimi ve hamile bayanların bebeklerinin gelişimi açısından önemli olan balık bu  nedenle uzmanlar tarafından sıkça yenilmesi tavsiye edilmektedir. Birbirinden farklı lezzet ve özellikleri ile sofralarımızı şenlendiren balık özellikle hamsi türü ile sofralarımız da yer almaktadır. Farklı tarifler ile midemizi şenlendiren hamsi balığı en sık tükettiğimiz balıkların arasında yer almaktadır. Yine klasik ama herkes tarafından tercih edilen hamsi buğulama tarifini sizlerle paylaşacağız.

Malzemeler:

– Yarım kilo temizlenmiş kılçıksız hamsi

– 1 büyük boy patates

– 1 küçük kuru soğan

– 1 limon

– 1 domates

– Zeytinyağı

– Tuz

Hazırlanışı:

İlk olarak yağlanmış fırın tepsisine ince ve yuvarlak dilimlenmiş patatesler dizilir. Daha sonra üzerine soğan ve hamsi dizilerek son olarak da domates ve limon dilimleri ile süslenir. Tuz serpildikten sonra biraz daha yağ gezdirilir. Domates konulmayacaksa yarım çay bardağı su eklenir. 200°C’lik fırının alt rafında, patatesler yumuşayana kadar, yaklaşık 45 dk. pişirilir. Afiyet olsun.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

yemek tarifleri, balık tarifleri, değişik balık yemekleri, hamsi, hamsi tava, hamsi buğulama, hamsi buğulama tarifi, balık çeşitleri, balık nasıl pişirilir, basit balık yemekleri, patatesli hamsi buğulama, hamsi yemeği