Güveçte Karides

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte balık mevisimi de sofralarımızda yerini göstermiştir. Özellikle balık düşkünü kişilerin keyifle beklediği balık dönemi sofralarında sık sık yerini almıştır. Ancak farklı lezzetler ile tanışmak isteyen kişiler yine deniz ürünlerinden olan bazı besinleride tüketmek isterler. Deniz ürünlerinden olan ve birçok kişinin de severek tükettiği deniz canlılarından biride karides olmuştur. İşte farklı lezzetler ile tanışmak isteyenler için güveçte karides tarifi.

 

Malzemeler:

– 500 gr karides

– 1 tane domates

– 3 tane biber

– 1 tane soğan

– Tereyağ

– Salça

– Kaşar peyniri

Hazırlanışı:

Öncelikle karidesleri haşlamak ile işe başlayın. Daha sonra güveç tenceresinde rendelediğiniz soğanları tereyağının içerisine ekleyerek bir miktar kavurun. Sonrasında içerisine biberleri ve domatesi ve salçayı ekleyerek bir miktar daha karıştırın. Sonrasında haşladığınız karidesleri ekleyin ve karidesleri ezmeden az miktarda karıştırın. Son olarak kaşar peyniri rendeleyerek üzerine eşit miktarda dökün. Hazırlanan güveç karışımını fırına koyup 10 dk daha fırında pişirin. Afiyet olsun.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

yemek tarifleri, balık yemeği, balık yemeği tarifleri, değişik balık yemekleri, karides, karides yemekleri, fırında karides, güveçte karides, değişik yemekler, değişik yemek tarifleri, deniz ürünleri, karides çeşitleri