Gribe Karşı Kalkan Görevini Üstlenen Meyveler

Kış aylarında özellikle çok soğuk havalardan etkilenmeden hasta olmadan bir kış geçirebilmek neredeyse imkansız. Kimi vücutlar bu enfeksiyonel hastalıkları ağır geçirirken kimi vücutlar halk deyimiyle ayakta atlatmaktadır.

Grip, soğuk algınlığı,nezle gibi enfeksiyonel hastalıklara yakalanmamak yada bu hastalıkları hafif atlatmak istiyorsak yapmamız gereken aslında çok basit, bir manav kadar yakınımızda. Kış aylarında zamanında yetişen, hormonsuz olan yani kış meyvelerini tüketmek sadece kış hastalıklarına karşı değil vücudumuza birçok açıdan vitamin ve enerji desteği sağlayacaktır.

Gribe karşı kalkan görevini üstlenen meyveler ve vitaminleri:

Greyfurt

Suyunda antioksidan bulunan ve damarları güçlendiren bu meyve kalp hastalıklarına karşı kalbin zarar görmesini engeller. Kolestrolü düşürür. İçerisinde A,C ve E vitaminleri bulunur.

Portakal

C vitamini açısından en zengin meyveler arasında yer alan portakal, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hasta olmanızı engeller.

Mandalina

Yine C vitamini açısında oldukça zengin bir meyve olan mandalina özellikle grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklara karşı mekanizmamızı güçlendirir. Ayrıca potasyum açısından zengin olmasından dolayı kolestrolümüzün düşmesine yardımcı olur.

Ayva

Ağız kokusunu önleyerek ishale iyi gelen ayva A, B1, B2, C vitaminlerini içerir.

Muz

Yorgunluğa karşı iyi gelen muz beyne serotonin hormonu salgılayarak mutluluk verir. Kalp hastalıklarına ve dolaşıma iyi gelen bu meyvenin bir özelliğide kabuğunun yaraları iyileştirme üzerindeki etkisidir.

Elma

Baş ağrısına iyi gelen elma kan şekerini düşürerek, içerdiği zengin vitaminlerle hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Kivi

Fosfor, demir, protein gibi vitaminleri içeren kivinin günde 1 adet tüketilmesi bile günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır.

Nar

Kan yapıcı, idrar sökücü, enerji verici özelliği olan içerdiği antioksidan özelliği ile kanseri önlemeye yardımcı olur. Günde 1 porsiyon bu meyveleri yemek enerji, vitamin, demir ve fosfor gibi değerleri almanıza yardımcı olacaktır. Asıl vitamini kabuğunda olan bu meyveleri ham haliyle tüketmezseniz en azından sıkılmış olarak meyve suyu haliyle tüketmenizde faydalı olacaktır. 

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

meyvelerin faydaları, kış meyveleri, meyve yemenin sağlık açısından yararları, hangi meyveler gripten korur, hangi meyveler hastalıktan korur, meyvelerin vitaminleri, meyvelerin özellikleri, kış meyveleri ne işe yarar, meyvelerin sağlık üzerindeki etkisi, meyve yemenin faydaları, enfeksiyonel hastalıklar