Biberiye Nedir? Ne işe yarar?

Biberiyenin en ilginç sağlık yararları arasında hafızayı artırıcı, ruh halini iyileştirme, iltihabı azaltma, ağrıyı hafifletme, bağışıklık sistemini koruma, dolaşımı harekete geçirme, vücudu toksinlerden arındırma, vücudu bakteriyel enfeksiyonlardan koruma, erken yaşlanmayı önleme ve cilt koşullarını iyileştirme becerisi yer almaktadır. .

Biberiye Nedir?

Akdeniz bölgesine özgü olan biberiye, bir baharat kabında en yaygın olarak bulunan bitkilerden biridir ve iyi bir sebepten ötürü – sadece harika bir tada ve aromaya sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda diyetimize düzenli olarak eklendiğimizde faydalı sağlık faydaları ve zayıflatma etkileri vardır.  Bu çok yıllık odunsu bitkinin bilimsel adı Rosmarinus officinalis’tir. Diğer birçok yararlı bitkiye benzer şekilde, biberiye nane gibi aynı taksonomik ailede bulunur, ancak bu karakteristik lezzete sahip değildir. Çorbalar, soslar, güveçler, kavurma ve doldurma için harika bir lezzet veren daha sıcak, acı ve daha sıkı bir tada sahiptir. Özellikle İtalyan kültür mutfağında yaygındır.

Yiyecekleri tatlandırmak için kullanılanlar gibi küçük miktarlar tipik olarak vücut üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak kadar büyük sayılmamasına rağmen, yaprakların yemeğinize düzenli olarak eklenmesi vücudunuzun organik bileşiklerden ve benzersiz fitokimyasallardan elde edilen birikmiş faydaları elde etmesine izin verecektir. Ayrıca, daha büyük miktarlarda tüketen veya uçucu yağlarını doğrudan cilde uygulanması gibi de bir kullanımı vardır.

Biberiye doğada biraz diüretiktir, yani idrar yaparken toksinleri verimli bir şekilde temizlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, suyun vücuttan ayrılma hızını arttırarak, düzenli olarak tüketildiğinde  patojenleri, tuzları, toksinleri ve hatta aşırı yağları dışarı atmaya da yardımcı olabilir. Sağladığı özel organ açısından, sirozun daha düşük seviyelerine ve iyileşmesi en yavaş organlardan biri olan karaciğerin daha hızlı iyileşme süresine bağlanmıştır. Ayrıca zayıflamak içinde kullanılır. Bundan dolayı biber jeli içerisinde kullanımı popülerdir.

Biberiye geleneksel olarak düzinelerce kültür tarafından mide bulandırıcıları, kabızlık, şişkinlik ve ishal için doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Anti-inflamatuar ve uyarıcı etkileri büyük ölçüde bu etkilerin sebebidir, bu nedenle haftalık diyetinize eklemek bağırsak hareketlerinizi ve gastrointestinal sisteminizi düzenlemenize yardımcı olabilir

Analjezik bir madde olarak, biberiye, yüzlerce yıldır ağrının etkilenen bölgesine bir macun veya masaj olarak uygulanmıştır. Ağızdan tüketildiğinde, baş ağrıları ve ağrı gibi durumlara ulaşması zor bölgeler için ağrı kesici görevi görür. Aslında, biberiyenin popüler kullanımı migren tedavisi içindir.

Bu makale bilgi amaçlı yazılmıştır.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Biberiye, biberiye çayı, biberiye yağı, biber, biber çeşitleri, biber nasıl yetiştirilir, biber kaç kalori, biber tuzu, biber ağacı, biber besin değeri, biber balsamı, biber bitkisi, biber jel, biber jeli kullananlar, biber jeli kadınlar kulübü, biber jeli kullanımı, biber jeli kullanan var mı, biber jeli fiyatı, biber jeli faydaları

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.